Ako vyprať prvú bielizeň pre novorodencov?

Koža novorodenca je extrémne jemná a vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Odporučíme vám, ako prať novorodenecké oblečenie, aby bolo bezpečné aj pre ňu.
Fotka Lovelovho odstraňovača škvŕn

Je nutné vyprať novorodenecké oblečenie?Určite áno! Bez ohľadu na to, či máme novú výbavu z obchodu alebo z druhej ruky, všetky textílie, ktoré prídu do kontaktu s detskou pokožkou, sa odporúča pred prvým použitím vyprať a vyžehliť. Koža novorodenca je oveľa tenšia ako koža dospelého a nemá ešte silnú ochrannú bariéru. Preto je dôležité správne zvoliť, ako a čím prať novorodenecké oblečenie, aby sa odstránili baktérie, nečistoty a potenciálne alergény.

OBSAH

1. Je nutné vyprať novorodenecké oblečenie?

2. Ako teda prať novorodenecké oblečenie?

3. Na koľko stupňov by ste mali prať detské oblečenie?

4. Ako dlho dopredu by ste mali prať novorodenecké oblečenie?

5. V čom prať novorodenecké oblečenie?

Ako teda prať novorodenecké oblečenie?

Stačí si zapamätať pár jednoduchých pravidiel na pranie a prípravu oblečenia pre prvé dni života dieťaťa. V prvom rade z hygienických dôvodov perieme oblečenie pre novorodencov samostatne, bez oblečenia ostatných členov rodiny. Po druhé ich vyperieme v práčke na špeciálny program pre deti alebo použijeme dvojité či dokonca trojité plákanie, vďaka ktorému sa zbavíme zvyškov pracieho prostriedku. Po tretie, nepoužívajte viac pracieho prostriedku, než odporúča výrobca - nehrozí nám tak nepresné vypláchnutie umývacieho prostriedku.

Na koľko stupňov by ste mali prať detské oblečenie?

Oblečenie pre novorodencov perieme vždy na najvyššiu možnú teplotu, teda 60 alebo 90ºC. Väčšina choroboplodných zárodkov odumrie pri 60ºC, takže výbavičku nie je treba „vyvárať“.

Prečo prať bielizeň pre novorodencov na 30 stupňov nie je dobrý nápad? Táto teplota nie je dostatočne vysoká, aby zabila mikróby.

Máte obavy, ako táto teplota ovplyvní látky? Oblečenie pre najmenších by malo byť z prírodných materiálov, ako je bavlna alebo bambus, pre ktoré bude vysoká teplota úplne bezpečná. Vždy najskôr skontrolujte štítok výrobcu, ale väčšinu detského oblečenia je možné prať na 60 °C. Oplatí sa tiež vyberať oblečenie v jasných farbách, ktoré pod vplyvom častého prania nevybledne. Okrem oblečenia nezabudnite vyprať aj ďalšie veci pre novorodencov, ktoré budú mať priamy kontakt s pokožkou, teda obliečky, uteráky, látkové plienky, zavinovačky atď. V špeciálnom pracom prostriedku pre deti môžete vyprať aj oblečenie, ktoré budete nosiť pri pôrode a po ňom

Ako dlho dopredu by ste mali prať novorodenecké oblečenie?

S prípravou detského šatníka môžete začať už pár týždňov pred očakávaným dátumom príchodu bábätka. Oblečenie budete pravdepodobne potrebovať v nemocnici, takže by ste mali mať niektoré z nich pripravené už vo fáze prípravy tašky na pôrod. Všetko oblečenie by sa tiež malo vyžehliť, preto je najlepšie urobiť to s dostatočným predstihom, až budete mať silu a energiu. Rozložte si žehlenie na niekoľko dní, aby ste si nenamohli nohy ani chrbát, alebo požiadajte členov rodiny, aby to urobili za vás. Vysoká teplota pri žehlení pomáha zbaviť sa baktérií a niektorých alergénov, napr. je odporúčané žehliť oblečenie vášho dieťaťa aspoň do šiestich mesiacov veku alebo dlhšie, pokiaľ je pokožka vášho dieťaťa suchá a alergická. V prípade nového oblečenia sa oplatí vyprať všetko novo zakúpené oblečenie, vrátane toho pre dospelých.

V čom prať novorodenecké oblečenie?

Rozhodnutie, v čom prať novorodenecké oblečenie, je dôležité pre zdravie a bezpečnosť vášho bábätka. Našťastie je na trhu v súčasnej dobe veľký výber pracích prostriedkov pre deti, a to ako vo forme kapsúl, tak aj práškov a pracích gélov.

Pre prvé pranie bielizne pre novorodencov zvoľte prací prostriedok, ktorý:

● je hypoalergénny,

● je dermatologicky testovaný,

● má atestáciu, posudok alebo osvedčenie vedeckého pracoviska, napr. Ústavu matky a dieťaťa,

● je bezpečný pre novorodencov od prvého dňa života.

Všetky produkty Lovela Baby tieto požiadavky spĺňajú. Ich zloženie bolo špeciálne vyvinuté pre citlivú pokožku novorodencov a dojčiat. Nájdete medzi nimi tekutiny, gély a pracie kapsule, ako na pranie bielej, tak aj farebnej bielizne. A ak premýšľate, či a čím dojčenské oblečenie plákať, medzi produktmi Lovela Baby nájdete aj hypoalergénnu aviváž, ktorá je bezpečná pre detskú pokožku od prvého dňa života. Aviváž sa postará o mäkkosť a odolnosť detského oblečenia.

Poradňa Lovela